Pastaraisiais metais pasaulinė prekyba patiria vis daugiau sukrėtimų: geopolitiniai konfliktai, augantis protekcionizmas, nauji prekybos susitarimai ar jų nutraukimas pakeičia verslo sąlygas vos ne per naktį. Dabartinė JAV administracija beveik kasdien pristato naujus muitų projektus ar atšaukia anksčiau paskelbtus. Šiandienos situacija tikrai nepavydėtina toms įmonėms, kurios vykdo tarptautinę prekybą su JAV, nes sunku prognozuoti, kokie tarifai bus iš tikrųjų. Kadangi Amerika yra svarbi rinka, tad pokyčiai joje veikia visas tiekimo grandines.
Šiame straipsnyje plačiau pakalbėsime apie tarifus, jų daromą žalą tiekimo grandinėms ir galimybes, kurias potencialiai jie sukuria, taip pat pateiksime keletą patarimų, kurie padės paprasčiau išgyventi šį nepalankų laikotarpį.
Papildomų muitų poveikis verslui
Tarptautinę prekybą vykdančioms įmonėms papildomi muitai sukelia pavojingų situacijų, tad atkreipsime dėmesį į pagrindines.
Maržų mažėjimas
Papildomi muitai gali reikšti staigų sąnaudų šuolį. Prekės, kurios vakar buvo pelningos, šiandien tampa nuostolingomis. Įmonės priverstos koreguoti kainodarą dažnai nepalankiomis sąlygomis, nes konkurencija neleidžia visų išaugusių sąnaudų perkelti klientui.
Pavyzdžiui, įmonė gabendavo baldus iš Kinijos, kurie iki paskelbtų muitų pirkėjui kainavo 800 USD, o dabar – daugiau nei 1600 USD. Tikėtina, kad, siekiant parduoti prekes ir išlaikyti pardavimus, įmonei teks sumažinti savo pelno dalį.
Didėjantys planavimo iššūkiai
Kai auga kainos, subyra iki tol naudoti paklausos planavimo algoritmai. Kitaip tariant, pasikeitus situacijai, įmonėms reikia laiko išsiaiškinti, kiek prekių nauja kaina bus galima nupirkti. Todėl įmonės, šiuo metu darydamos užsakymus, iš esmės spėlioja, o tai, žinoma, yra rizikinga.
Išauga rizika parduoti prekes nuostolingai
Dėl sudėtingesnio paklausos planavimo visuomet kyla rizika, kad bus nupirkta per daug prekių arba nupirktų prekių nebus galima parduoti už norimą sumą, todėl reikės skelbti akcijas, kurios gali sugeneruoti nuostolį.
Šiuo metu nuostolių galima patirti dar ir todėl, kad tarifai keičiami vos ne kasdien ir nėra iki galo aišku, kokie jie bus iš tikrųjų. Tokiu atveju dabar nupirktos prekės, jeigu ateityje tarifai mažės, gali būti nuostolingos.
Mažėjantis vartojimas
Tarifų įvedimas vienareikšmiškai sumažina nebūtinų prekių paklausą. Tai atsitinka ne vien dėl padidėjusių kainų, tokios situacijos bendrai įneša neigiamas nuotaikas ir vartotojai pradeda labiau taupyti. Tai paliečia ne tik konkrečias šalis ar prekių grupes, tačiau atsiliepia ir kitų produktų paklausai, kadangi šiais laikais tiekimo grandinės vienaip ar kitaip tarpusavyje yra labai susijusios.
Tačiau svarbu akcentuoti, kad papildomi muitai generuoja ne vien rizikas, jie taip pat atneša ir galimybių. Kadangi, įvedus tarifus, įmonės pradeda ieškoti parankesnių tiekėjų ir rinkų, šios besikeičiančios tiekimo grandinės sukuria daugiau galimybių muitus taikančioje šalyje dirbantiems tiekėjams. Tai taip pat sudaro palankias sąlygas įmonėms, kurios veikia protekcionistinės politikos nevykdančiose šalyse, nes tokiu atveju naudingiau prekiauti su tomis, kurios buvo paveiktos muitų.
Kaip sušvelninti muitų poveikį šiandien ir ateityje?
Siekiant efektyviau prekiauti su įmonėmis, kurios veikia protekcionistinę politiką vykdančiose šalyse, siūlome vadovautis šiais pagrindiniais patarimais.
Tiekėjų diversifikacija
Žinome, kad tiekėjų diversifikacija dažnai įmonei nėra pati paprasčiausia opcija, tačiau tai viena iš pagrindinių strategijų siekiant sumažinti sąnaudas. Vadinamasis nearshoring (tiekimas iš arčiau esančių šalių) arba friendshoring (tiekimas iš politiškai artimų partnerių) leidžia sumažinti muitų ir geopolitinių rizikų poveikį.
Tiekimo sutarčių peržiūra
Tradicinės ilgalaikės tiekimo sutartys ne visada atspindi dabartinį neapibrėžtumą. Todėl svarbu peržiūrėti esamas sąlygas ir įtraukti lankstumo mechanizmus – pvz., galimybę persiderėti dėl kainų atsiradus reikšmingiems išoriniams pokyčiams ar įtraukti „force majeure“ nuostatas.
Atsargų valdymo perorientavimas
Daugelį metų dominavusi „Just – in – time“ strategija vis dažniau keičiama į „just-in-case“ modelį. Įmonės sąmoningai palaiko didesnes kritinių prekių atsargas, kad galėtų amortizuoti netikėtus tiekimo sutrikimus ar muitų padidėjimą. Nors tai didina sandėliavimo sąnaudas, tačiau toks pasirinkimas suteikia daugiau lankstumo ir stabilumo.
Muitų planavimas ir profesionalų pagalba
Didesnės įmonės pasitelkia muitinės konsultantus ir integruoja muitų skaičiavimą į savo ERP sistemas. Tai leidžia tiksliau planuoti išlaidas ir greičiau reaguoti į reguliavimo pokyčius. Be to, kai kuriais atvejais galima pasinaudoti muitų atidėjimo ar kompensavimo schemomis.
Auganti tiekimo grandinės padalinio veiklos riba
Tiekimo grandinės valdymas šiandien – tai ne tik operacinė veikla. Pirkimų ir tiekimo vadovai tampa strateginiais verslo partneriais. Jie turi gebėti analizuoti geopolitinę aplinką, suprasti tarptautinius prekybos susitarimus, bendradarbiauti su finansų, teisiniais ir logistikos ekspertais.
Svarbu skatinti tarpdisciplininį bendradarbiavimą įmonės viduje. Pirkimų, tiekimo, finansų, IT ir strategijos komandos turi veikti išvien, kad būtų galima greitai identifikuoti rizikas ir parengti atsakomuosius planus.
Ilgalaikė vizija: kaip ruoštis protekcionizmo bangoms
Papildomi muitai nėra vienkartinis reiškinys, tai platesnio protekcionizmo įsigalėjimo tendencija, kuri, tikėtina, stiprės. Todėl verslai turi ne tik reaguoti į konkrečius atvejus, bet ir pasiruošti sistemingai veikti ilgalaikėje perspektyvoje.
Tai reiškia:
- Geopolitinių rizikų stebėsenos įvedimą į tiekimo strategiją.
- Lanksčios tiekimo grandinės kūrimą (su alternatyviais tiekėjais ir maršrutais).
Išvados
Papildomi muitai – rimtas iššūkis tiekimo grandinėms, bet taip pat ir proga iš naujo peržiūrėti savo veiklos modelį. Įmonės, kurios pasirūpina lankstumu, matomumu, teisine ir finansine apsauga, gali ne tik sumažinti rizikas, bet ir įgyti konkurencinį pranašumą. Neapibrėžtumas tapo naująja norma, o greita, išmani ir taktiška reakcija – būtinybe.