Pastarųjų trejų metų patirtis tiekimo grandinės profesionalus išmokė, kad tas pastovumas, prie kurio visi buvome pripratę ir kuriuo gyvenome iki šiol, dingo. Karas Ukrainoje ir Izraelyje, pandemija, globali poliarizacija ir kiti visiems baigiantys įgristi pasaulį krečiantys įvykiai daugeliui parodė, kad buvusi įprasta tvarka neatpažįstamai pasikeitė. Kartu pasikeitė ir žaidimo taisyklės. Jeigu anksčiau tiekimo grandinėje veikiančių profesionalų užduotys buvo siejamos su būtinumu siekti kuo didesnio efektyvumo ir maksimaliai patenkinti klientų poreikius, tai dabar kompanijos taip pat turi ieškoti būdų, kaip greitai reaguoti į besikeičiančias situacijas rinkoje ir kaip suvaldyti rizikas.
Kas pasikeitė?
Pastaraisiais metais tiekimo grandinės profesionalai susidūrė su šiomis pagrindinėmis problemomis:
- Pasaulinės rizikos. Šiuo metu tiekimo grandinės susiduria su globaliomis rizikomis: pandemija, sutrūkinėjusiomis tiekimo grandinėmis, karais ir prekybiniais karais.
- Nuolatinė rizikinga aplinka. Pasaulinės tiekimo grandinės jau trejus metus gyveno veikiamos vienokių ar kitokių nepalankių įvykių. Įvairių rizikingų situacijų šiuo metu ne tik kad nemažėja, bet kasdien atsiranda vis naujų.
- Padidėjusios išlaidos rizikoms valdyti. Aukščiau įvardintos situacijos didina išlaidas, reikalingas siekiant ir toliau sėkmingai vystyti veiklą. „Gartner“ atliktos globalaus tiekimo grandinių vadovų apklausos išvadose teigiama, kad kai apklaustų vadovų organizacijos susidurdavo su kiekviena nauja rizika, klientų aptarnavimo kaštai kiekvieno užsakymo atveju augdavo vidutiniškai keturiais procentais.
Taigi, egzistuojant aukščiau įvardintoms rizikoms, tiekimo grandinėje dirbantys specialistai iš naujo peržiūri savo tiekimo grandinių ir rizikų valdymo strategijas. Daugelis organizacijų iš naujo patikrina tvarkas, kaip bus reaguojama atsitikus vienokioms ar kitokioms situacijoms. Daugiausia dėmesio skiriama atsparių ir lanksčių tiekimo grandinių strategijų kūrimui. Kitaip sakant, dedama vis daugiau pastangų, siekiant iškylančias rizikas suvaldyti.
Nepaisant visko, kompanijos pradeda pastebėti, kad, rizikų skaičiui didėjant, jas suvaldyti darosi vis sudėtingiau. Visos aukščiau aptartos strategijos nesugeba nuspėti visų pokyčių, kad ir kaip stengiamasi, reakcija dažniausiai būna pavėluota.
Kokia yra kita išeitis?
Daugelis kompanijų, nepaisant visų investicijų į tiekimo grandinės matomumo didinimą, atsparumo ir lankstumo strategijas, yra priverstos grįžti prie reaktyvaus reagavimo į nenumatytas situacijas modelio. „Gartner“ tyrimas, kuris vertino pirmaujančias organizacijas, rado du pagrindinius skirtumus tarp pirmaujančių kompanijų ir visų likusiųjų. Jų atlikta analizė pateikė vieną svarbią išvadą.
Organizacijos gali sumažinti tiekimo grandinės sutrūkinėjimų dažnį, kai strategiškai vertina, kurie rizikos veiksniai jas gali paliesti labiausiai ir teisingai nukreipia fokusą į šių veiksnių mažinimą.
Lyginant su kitomis, tokios organizacijos patiria mažiau nei trečdalį tiekimo grandinės sutrūkinėjimo veiksnių. Jos to pasiekia, kadangi tipiškai naudoja visiškai skirtingus pardavimų kanalus, o jų atsargos juda per šalis, kurios yra saugesnės.
Dažnai šio tipo kompanijos turi mažesnį kiekį tiekėjų ir gamybinių lokacijų, taip pat savo tiekimo grandinės operacijose jos naudoja mažiau tarpininkų, siekia supaprastinti savo logistikos tinklą, kad veikloje naudotų kuo mažiau skirtingų transporto rūšių. O svarbiausia, jos vadovaujasi principu, kad rizikų, kurios veikia verslo aplinkoje, jos pakeisti negali, tačiau gali keisti savo operacijas, siekdamos tų rizikų įtaką sumažinti.
Sprendimai, padedantys mažinti rizikas
Pirmas ir turbūt svarbiausias sprendimas – įtraukti rizikas į bendrą tiekimo grandinės strategiją. Tai yra kuomet atliekami sprendimai, susiję su išlaidomis, kokybe ir greičiu, lygiagrečiai vertinti ir rizikas. Kai vertinamos visos dedamosios, tada organizacijos visiškai kitaip supranta paslaugų ar žaliavų kainą. Tarkime, atliekate tenderį dėl žaliavų pirkimo ir pastebite, kad pigiausią opciją gali pasiūlyti tiekėjas iš Kazachstano, tačiau tuo pat metu, įsivertinę faktus, kad dėl geopolitinės situacijos tiekimas gali būti sustabdytas arba labai išbrangti ateityje, tokiu atveju gali būti priimtas sprendimas, kad verčiau rinktis kitą tiekėją.
Antras sprendimas, kurį organizacijos, siekiančios mažinti riziką, priima, tai kad, kaip sakoma, jos niekada nesumeta visų kiaušinių į vieną krepšelį. Jeigu anksčiau dirbti su viena šalimi arba vienu tiekėjų buvo laikoma kaip opcija, kuri ilgainiui sumažina savikainą, tai šiuo metu reikalingas platesnis požiūris. Dabar, prieš pradedant dirbti su tiekėju, labai svarbu įsivertinti, ar dabartinės politinės ir kitos konjunktūros nepaveiks jų operacijų. Kad geriau suprastumėte, apie ką kalbame, pateiksime iliustratyvų pavyzdį. Sakykime, dirbate su X tiekėju Europoje, kurio veikla yra priklausoma nuo žaliavų iš Izraelio. Tokiu atveju jūsų organizacija, atsižvelgiant į dabartinę situaciją, priimtų sprendimą ieškoti alternatyvių tiekėjų. Ir bendrai kalbant, proaktyvios organizacijos siekia ieškoti tiekėjų skirtinguose regionuose, kad, atsitikus nelaimei, būtų galimybė greitai persiorientuoti.
Kitas sprendimas, padėsiantis tiksliau įgyvendinti vienokias ar kitokias iniciatyvas, tai, atliekant bet kokius veiksmus, analizuoti istorinius duomenis. Labai svarbu kaupti duomenis, kiek prieš tai buvę sutrūkinėjimai jums kainavo papildomai. Tai yra kiek sugeneravo papildomų logistikos išlaidų, kiek praradote klientų, pakartotinų pirkimų, rinkos dalies. Turint šiuos skaičius, galima priimti labiau pamatuotus sprendimus.
Apibendrindami norime dar kartą akcentuoti, kad pasaulis, kokį pažinojome iki šiol, pastebimai keičiasi. Kai organizacijos veikė pastoviomis rinkos sąlygomis, sėkmės sulaukdavo tos, kurios gebėdavo iki aukščiausio lygio ištobulinti procesus ir taip sumažinti savikainą arba pagerinti klientų aptaravimo kokybę. Tačiau šiuo metu, kai pasaulyje vyksta globalūs pokyčiai, konkurencinę kovą laimi tos organizacijos, kurios sugeba geriau prisitaikyti prie naujovių rinkoje ir taip užtikrinti savo veiklos tęstinumą.
Jeigu jums reikalingas logistikos sprendimas jūra, oru, geležinkeliu arba sausuma, prašome kreiptis į mus. Tai padaryti galite paspaudę nuorodą žemiau ir užpildę formą.