Įvykiai Ukrainoje buvo tarsi šokas visai mūsų komandai. Mes smerkiame bet kokius karo veiksmus. Ši situacija taip pat tapo dideliu išbandymų ne tik Vakarų demokratijoms, bet ir pasaulinėms tiekimo grandinėms. Siekiant atlaikyti šį išbandymą, svarbu išsaugoti pagrindines vakarietiškos demokratijos vertybes: stiprią ekonomiką ir laisvą valią. O pokyčių šiuo metu tikrai netrūks. Šiame straipsnyje trumpai apžvelgsime pagrindinius iššūkius, su kuriais susidurs pasaulinės tiekimo grandinės bei pateiksime keletą rekomendacijų, kurios padės šiuos iššūkius įveikti sparčiau.
Kodėl karas dar labiau išbalansuos pasaulines tiekimo grandines?
Pasaulinės tiekimo grandinės dar iki šio karo pradžios buvo labai apkrautos. Dar daug anksčiau stebėjome spartų logistikos paslaugų ir kitų produktų bei prekių kainų augimą. Tačiau šis konfliktas grasina dar labiau pasunkinti ir taip įtemptą situaciją.
Kodėl taip yra?
Visų pirma, Rusija ir Ukraina yra vienos didžiausių grūdinių kultūrų eksportuotojų. Kadangi šiuo metu Ukrainos eksportas yra eliminuotas, o Rusija draudžia grūdinių kultūrų eksportą, tai labai augina maisto produktų kainas. Taip pat naftos ir dujų importo iš Rusijos draudimas didina energetinių išteklių kainas. Šie veiksniai sparčiai kelia įvairių prekių kainas, prognozuojama, kad antroje metų pusėje stebėsime netgi dar spartesnį jų augimą.
Taip pat svarbu paminėti, jog Rusija yra tranzitinė šalis. Nemaža dalis krovinių iš Azijos ir kitų CIS šalių buvo transportuojami geležinkeliais, taip nuimdami kiekius nuo oro ir jūros kelių. Kol kas geležinkelių ir sausumos transporto tranzitas per šalį juda laisvai. Tačiau jau dabar kai kurios pasaulinės logistikos kompanijos sustabdė savo veiklą Rusijoje ir nebeorganizuoja tranzito per ją, tai dar labiau padidino spaudimą oro ir jūros keliams, o kartu pradės tempti į viršų ir pervežimo kainas. Žinoma, jeigu konfliktas ir toliau bus eskaluojamas, gali būti, kad bet koks tranzitas per šią šalį bus nutrauktas.
Kalbant apie Pabaltijo regioną, nemaža dalis eksportuojančių įmonių buvo priklausomos nuo žaliavų iš Rusijos, Ukrainos bei Baltarusijos. Sustojęs tiekimas turės įtakos gamybiniams pajėgumams ir, žinoma, dar labiau didins mūsų šalių produkcijos kainas.
Žinoma, kai karas pasibaigs (reikia tikėtis, kad jis pasibaigs greitai), vėl išaugs įvairių medžiagų, kurios bus reikalingos Ukrainos atstatymui, paklausa. Kitaip sakant, vėl turėsime paklausos smūgį, o tai dar labiau išbalansuos ir taip nepastovią situaciją.
Taigi, šiuo metu susidaro labai neparanki situacija, kai infliacija ir žaliavų trūkumas kėsinasi sukelti recesiją. Ir, atrodo, įprasta, jog recesija turėtų mažinti logistikos kaštus, tačiau šiuo atveju galime stebėti priešingą situaciją, kai logistikos kaštai ateityje dar labiau augs.
Kaip įmonės, kurios dalyvauja pasaulinėje prekyboje, gali prisitaikyti prie šios situacijos?
Nors stebuklingos priemonės šios situacijos išsprendimui nėra, tačiau sumažinti jos įtaką galima. Siūlome apsvarstyti pateikiamas rekomendacijas.
1. Ieškokite naujų tiekimo krypčių ir partnerių.
Jeigu gamyboje naudojate rusiškos, baltarusiškos arba ukrainietiškos kilmės žaliavas arba prekiavote šių šalių produkcija, siūlome nelaukti, kol situacija pasibaigs, ir pradėti ieškoti naujų tiekimo krypčių bei partnerių. Svarbu suprasti, kad netgi ir karui pasibaigus, sankcijos nebus nuimtos iškart, jos užtruks, kol bus visiškai sutvarkyta logistikos infrastruktūra.
2. Valdykite riziką.
Šiuo metu, kai kainos keičiasi kasdien, įmonės veikloje labai svarbu įsidiegti finansinės bei operacijų rizikos valdymo programas. Kalbant apie finansų riziką, būtų pravartu susisiekti su savo banku ir išsiaiškinti, kokias išvestines rizikos valdymo priemones galėtumėte naudoti siekdami valdyti valiutos ir žaliavų kainos kilimo riziką. Taip pat būtų pravartu įsivertinti savo logistines operacijas ir logistinius partnerius, su kuriais bendraujate. Šioje situacijoje labai svarbu turėti tinkamų logistikos partnerių kiekį, kurie, poreikiui esant, galėtų persiorientuoti į kitas sritis. Taip pat labai svarbu turėti pakankamą kiekį profesionalių partnerių, kurie galėtų pakonsultuoti, kaip elgtis dabartinėje situacijoje. Nepamirškite įvertinti ir finansinių galimybių, kadangi nemažai kompanijų, turėjusių ryšių su šiomis aukščiau įvardintomis šalimis, gali būti finansiškai nukentėjusios ir nesugebės įvykdyti savo įsipareigojimų.
3. Peržiūrėkite savo logistinius kontraktus.
Siaučiant neramumas, logistikos kaštai turi tendenciją greitai kisti. Šioje situacijoje sparčiai krentant kainoms, jūs galite permokėti už logistikos paslaugas ir, atvirkščiai, sparčiai kylant kainoms, jūsų partneriams gali tapti nuostolinga aptarnauti jus, todėl partneriai gali neįvykdyti įsipareigojimų. Siekiant neparalyžiuoti savo operacijų ir apsidrausti nuo kainų svyravimo, apsvarstykite kainų formulių įtraukimą į savo kontraktus. Šiuo metu taip pat neprotinga pasirašyti ilgo galiojimo kontraktų, jeigu nenusimatote kainų formulių.
4. Pamirškite „Just in time“.
Įvairios apyvartines lėšas taupančios programos puikiai tinka stabiliems laikams, tačiau visiškai netinka pokyčių laikais. Todėl apsirūpinkite žaliavomis kiek įmanoma anksčiau bei iš anksto apsirūpinkite atsargomis.
5. Atlikite pardavimų ir operacijų planavimo procedūrų auditą.
Nuolatiniai kainų pokyčiai ir vėluojantys kroviniai – tikras išbandymas operacijų ir pardavimų padaliniams. Ramiais laikais įmonės turi nusistovėjusias procedūras, kurios peržiūrimos ne dažniau kaip kas metus. Tačiau kai informacija keičiasi labai greitai, tokio reto procedūrų peržiūrėjimo neužtenka. Rekomenduojame peržiūrėti savo procedūras ir atlikti korekcijas kartą per mėnesį.
6. Investuokite į tiekimo grandinės matomumą.
Kompanijoms, turinčioms didelius kiekius inventorinių vienetų, rekomenduojame pagalvoti apie išmaniuosius sprendimus, kurie realiu laiku informuoja apie krovinio poziciją ir pristatymo terminą. Žinodami šią informaciją, jūs galėsite lanksčiau reaguoti ir atlikti užsakymų korekcijas.
Ačiū už dėmesį. Jeigu jūs artimiausiu metu planuojate logistinius pokyčius, keičiate tiekimo schemas ir jums reikalingas partneris, kuris galėtų pakonsultuoti, kaip juos įgyvendinti sparčiau bei atlikti visas importo ir eksporto operacijas už jus, kreipkitės į mus ir mes su jumis susisieksime.