30/01/2024 Tomas

Tiekimo grandinės rizikų valdymas. Į ką 2024 metais atkreipti dėmesį?

Skaitant praėjusių metu verslo prognozes, aiškėja, kad daugiausia dėmesio buvo skiriama darbuotojų išlaikymo klausimams, skaitmenizacijai ir kitoms verslo efektyvumo temoms. Šiais metais tonas yra gerokai pasikeitęs, vis dažniau kalbama apie geopolitines rizikas. Nors save pristatome kaip pozityvią kompaniją, tačiau, stebėdami įvairias konjunktūras, jaučiame pareigą savo skaitytojus ir klientus informuoti apie tai, kokie pokyčiai vyksta pasaulyje, pasidalinti savo, mūsų nuomone, svarbiomis įžvalgomis, kaip šį laikotarpį pragyventi lengviau ir paprasčiau. Ankstesniame straipsnyje bendrai kalbėjome apie rizikų valdymo svarbą (šį straipsnį galite rasti čia.), o šiame aptarsime, kokių veiksmų imtis, siekiant jas suvaldyti ir kaip jų išvengti.

Kokios rizikos artimiausiu metu veiks tarptautinę prekybą vykdančias įmones?

Remdamiesi įvairių specialistų įžvalgomis, kurie analizuoja tarptautines tiekimo grandinių (Gartner) ir bendrus pasaulį veikiančius rizikos veiksnius (World Economic Forum, The Global Risk Report), išskyrėme pagrindines rizikas, kurios, mūsų manymu, šiais ir kitais metais bus aktualiausios mūsų šalyje veikiantiems verslams. Jeigu norite susipažinti su visu rizikų sąrašu ir platesne jų apžvalga, jį galite rasti čia.

Ekstremalūs gamtos reiškiniai.

Pasaulio banko pateiktoje ataskaitoje per ateinančius dvejus metus antra svarbiausia rizika, kuri veiks pasaulį, bus susijusi su ekstremaliais gamtos reiškiniais. Teigiama, kad ateinantį dešimtmetį ši rizikos rūšis taps pirma. Pasak specialistų, mes pasiekėme tokią ribą, kai dėl šylančio pasaulio įvairių stichinių nelaimių ateityje tik daugės. Ir nors geografiškai Lietuva yra palankioje padėtyje, tai yra mūsų šalis mažiau nukenčia nuo gamtos stichijų, tačiau šią riziką reikia vertinti rimtai, kadangi mes ir parduodame, ir importuojame prekes ir žaliavas iš kitų šalių, kurios yra labiau veikiamos stichinių nelaimių.

Pasauliniai konfliktai.

Per pastaruosius metus įvairių konfliktų pasaulyje ne tik padaugėjo, bet jie tapo dar intensyvesni. Praėjusiais metais prasidėjo neramumai Vidurio Rytuose, šiandien vis dažniau kalbama apie galimą karinį konfliktą tarp Kinijos ir Taivano. Pasaulinio Ekonomikos forumo ataskaitoje teigiama, kad netolimoje ateityje gali atsirasti ir daugiau karštų taškų arba užšaldytų konfliktinių zonų. Ši rizika mūsų šalyje veikiančioms organizacijoms yra ypač svarbi, kadangi turbūt niekas labiau nesutrikdo globalių tiekimo grandinių kaip karas. Mes, kaip žinoma, esame labai arti vieno iš jų, o mūsų pagrindiniai prekybos partneriai taip pat vienaip ar kitaip yra šios situacijos veikiami.

Ekonomikos neapibrėžtumas.

Didžioji dauguma verslo lyderių ir ekonomistų prognozuoja, kad 2024 metais staigaus ekonomikos atsigavimo nebus. Lietuvai ne mažiau svarbi ir mūsų prekybos partnerių padėtis, tačiau šioje vietoje taip pat nėra paguodžiančių veiksnių, kadangi Europos Sąjungos ekonominis augimas nebus spartus. Vokietijai Tarptautinis valiutų fondas prognozuoja 0,9 procentų augimą, Skandinavijos šalyse svyruos tarp 0,6-1,5 procentų (detalesnį šalių sąrašą ir prognozes galite rasti čia.)

Geopolitiniai galios žaidimai.

Pastaruosius du dešimtmečius globalios taisyklės daugiau ar mažiau buvo aiškios, tačiau šiuo metu viskas keičiasi, atsiranda nauji žaidėjai ir kuriamos naujos taisyklės. Tas, kuriomis buvome įpratę vadovautis, teks pamiršti. Apie besikeičiančią pasaulio tvarką buvome rašę kiek anksčiau, detaliau šia tema galite pasiskaityti čia.

Kokias pasekmes gali sukelti šie rizikų veiksniai?

 

Visi aukščiau įvardinti rizikos veiksniai visų pirma gali sąlygoti tam tikrų žaliavų trūkumą. Klostantis nepalankioms situacijoms, kyla įvairių žaliavų ir galutinių produktų kainos. Kuo žaliava arba prekė turi mažiau pakaitinių opcijų, tuo poveikis būtų didesnis.

Įvairūs karo veiksniai sąlygoja logistikos kaštų augimą. Jau dabar stebime, kokį efektą Sueco kanalo blokada turi jūriniams frachtams, kainos auga kartais. Jeigu ši situacija  ir toliau tęsis, tai gali iššaukti kainų kilimą ir kitose transportavimo modose, nes susidarys krovinių pasiūlos šuoliai.

Vertinant geopolitines rizikas, svarbu suprasti, kad jos gali apsunkinti tarptautinę prekybą, gali atsirasti naujų draudimų arba papildomų reikalavimų.

Kaip, siekiant suvaldyti rizikas, parinkti tiekimo grandinės ir logistikos strategijas?

Įmonėms, kurios nori tinkamai pasirinkti tiekimo grandinės ir logistikos strategijas, siūlomės vadovautis šiuo planu.

Pirmiausia, jeigu komandoje neturite žmonių, kurie yra atsakingi už rizikų valdymą, jums reikės juos suburti. Atrodytų, elementaru, tačiau daugelis kompanijų neturi tos jungiančios grandies. Tokią komandą subūrus, svarbu identifikuoti visas rizikas, kurios gali veikti jūsų verslą ir tiekimo grandines. Dalį rizikų mes jau įvardijome, tačiau jų bus gerokai daugiau. Ypatingą dėmesį skirkite tiems rizikos veiksniams, kurių savo veikloje anksčiau nebuvote patyrę.

Antras žingsnis – kurti įvairius scenarijus. Tuomet įsivertinkite, kiek tikėtinas kiekvienas iš jų. Vertindami visą prieinamą informaciją, taip atskirsite pelus nuo grūdų. Susikurkite kelrodes (rodiklius), kurios padėtų jums stebėti, kaip vystosi vieni ar kiti scenarijai bei leistų geriau suprasti, kurie yra labiausiai tikėtini.

Susikurkite planus, ką darytumėte kiekvieno scenarijaus atveju ir kokį poveikį atskiri scenarijai turėtų jūsų verslui. Tai padeda nustatyti, kurios strategijos yra pažeidžiamos ir kur reikia tobulinimų. Pavyzdžiui, jei įmonė priklauso nuo vieno tiekėjo, o vienas iš scenarijų numato tiekėjo operacijų sutrikimą, verta svarstyti alternatyvius tiekimo šaltinius.

Ketvirtas žingsnis – stebėti rodiklius, arba kelrodes, kurios padėtų atpažinti, kada pradeda veikti tam tikras scenarijus. Tai gali būti, pavyzdžiui, geopolitiniai įvykiai ar ekonominiai rodikliai. Turima informacija leidžia greičiau reaguoti į besikeičiančias aplinkybes.

Penktas žingsnis – nuolat atnaujinti planus ir strategijas. Tai reiškia, kad reikia reguliariai peržiūrėti ir atnaujinti scenarijus, planus ir strategijas, atsižvelgiant į naujausius duomenis ir rinkos pokyčius.

Šis paprastas planas galėtų padėti geriau pasiruošti įvairioms nenumatytoms situacijoms. Jeigu įmonėje dar neįgyvendinote šio proceso, atsižvelgiant į faktus, kokioje dinamiškoje aplinkoje šiuo metu yra atsidūrusi Lietuva, kuriant tiekimo grandinės strategijas, šią praktiką savo organizacijoje vertėtų įsivesti.

Apibendrinant aukščiau įvardintus teiginius, galima daryti išvadą, kad šiais ir ateinančiais metais geriausiai seksis toms kompanijoms, kurios gebės suvaldyti rizikos veiksnius ir prisitaikyti prie besikeičiančios geopolitinės aplinkos. Tikėtina, kad reakcijos greitis bus tas pagrindinis veiksnys, kuris lems sėkmę arba nesėkmę. Jeigu jūs šiuo metu ieškote naujų rinkų, keičiate tiekimo grandines ir jums reikalingas logistikos partneris, kuris patartų bei kokybiškai atliktų savo įsipareigojimus, kviečiame susisiekti su mumis. Tai padaryti galite paspaudę nuorodą žemiau ir palikę savo kontaktinius duomenis.

Susisiekti su Gelnos pardavimų komanda

, , ,

Susisiekime šiandien!