20/04/2023 iris

Kaip besikeičianti pasaulio tvarka paveiks prekybines ir gamybines įmones?

Pasaulis, kokį pažinojome pastaruosius beveik tris dešimtmečius, sparčiai keičiasi. Iki šiol atrodė, kad tinkamai pasinaudojus  globalizacijos teikiamomis galimybėmis, technologijos pažanga ir augančiais ryšiais tarp skirtingų šalių pavyks sukurti pasaulį, kuriame laimi visi. Tačiau negalime nepastebėti ir nemažų problemų, iškilusių kartu su šiuo procesu. Globalizacija sukuria daugybę naujų situacijų, kurios keičia pasaulio visuomenę ir jos nusistovėjusią tvarką. Šio pokyčio pradžią ėmė signalizuoti JAV ir Kinijos priešprieša. Verslas taip pat neliks nuošaly. Šiame straipsnyje trumpai ir apžvelgsime naujausius globalaus pasaulio pokyčius bei pateiksime savo įžvalgas, kaip jie ateityje gali paveikti tuos verslus Lietuvoje, kurie vykdo importą ir eksportą.

KOKIE PAGRINDINIAI TEKTONINIAI POKYČIAI VYKSTA PASAULYJE?

Vienas pagrindinių – pasaulio poliarizacija. Jeigu iki šiol globalioje arenoje buvo vienas svarbiausias žaidėjas – Jungtinės Amerikos Valstijos, tai šiuo metu įtakos pasaulyje siekiančių ar bent jau  lygiavertes sąlygas  turėti norinčių atstovų atsiranda daugiau. Priekyje visų – Kinija, kurios bendras vidaus produktas aplenkė visos Europos Sąjungos BVP, taip pat Indija, šiais metais tapusi penkta ekonomika pasaulyje, nuo jų  neatsilieka Turkija, Vokietija, JK. Šie galios žaidimai tarp valstybių veikia ir verslo aplinką, kadangi atsiranda įvairių ribojimų, keičiasi įprastos tvarkos ir didina riziką priimti netinkamus sprendimus.

Keičiantis įtakos zonoms pasaulyje, keičiasi ir tiekimo grandinės, formuojasi nauji prekybiniai blokai. Anksčiau buvo įprasta gaminti tam tikrus elementus Kinijoje, tuomet juos siųsti į kitą šalį, kurioje būtų atliktas galutinis prekės surinkimas bei pakavimas ir tik tuomet produktas pasiekdavo vartotoją. Tai, žinoma, vyksta ir dabar, tačiau vis dažniau girdime apie tiekimo grandinių trumpinimo tendencijas. Tuo pat metu stebime, kad formuojasi nauji prekybiniai blokai, 2021 ir 2022 metais buvo pasirašyta nemaža dalis naujų tarpvalstybinių prekybos sutarčių. Viena iš šiuo metu aktualiausių – Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių sutartis (angl. RCEP), kuri šiuo metu apima didžiausią prekybos aljansą. Šie pokyčiai prekyboje sukurs naujas konjunktūras ateityje, prie kurių verslas neišvengiamai turės prisitaikyti.

Besikeičiančiame pasaulyje daugelis valstybių susiduria su visuomenės senėjimo problema. Kai kuriose šalyse net 28 procentus populiacijos sudaro senesni nei šešiasdešimt penkerių metų gyventojai, platesnį šalių sąrašą galite rasti čia. Visuomenės senėjimas ne tik sukelia finansinių problemų, kadangi vis didesnė valstybių biudžetų dalis bus skiriama tos visuomenės dalies išlaikymui, tačiau keisis ir vartotojų įpročiai,  šalims  bus sunkiau apsirūpinti darbo jėga. Šie procesai skatins įmones ieškoti naujų veiklos būdų arba naujų šalių, kuriose būtų vykdoma gamyba.

Dar vienas tektoninis pokytis yra siejamas su investicijomis į technologijas. Šiuo metu pasaulyje sparčiausiai (pagal investicijas) vystosi šios technologijų šakos: švari energetika, ateities mobilumas, dirbtinis intelektas ir bioinžinerija. Bendras investicijų kiekis į technologinius verslus milžiniškas, 2021 metais investuota per trilijoną dolerių. Tai, žinoma, įvyks ne dabar, bet šios technologijos kėsinasi iš esmės pakeisti dabartinę verslo tvarką. Pavyzdžiui, investicijos į bioinžineriją gali padėti atrasti naujas gamybines medžiagas, kurios gamybą perkels į kitą lygmenį.  Dirbtinis intelektas leis įvairias verslo operacijas atlikti su mažesniu kiekiu žmonių. Tad ateitis pateiks labai daug galimybių, tačiau tuo pat metu ir iššūkių, kadangi dalis verslų gali nespėti prisitaikyti arba neturėti reikiamų žinių ar išteklių, kurie bus reikalingi vystant verslą naujųjų technologijų akivaizdoje.

Ne mažesnė užduotis, iškylanti pasauliui šiandien, – tvarumas, vis griežtėjantys jo reikalavimai. Didžioji dauguma pasaulio visuomenės jau senokai suprato, kad planetą tausoti yra svarbu. Tačiau pokyčiai iki šiol vyko vangiai ir ne visos valstybės palaikė šią idėja. Dabartiniu metu padėtis keičiasi, apie tvarumo iniciatyvas kalbama beveik visose valstybėse, atsiranda daugiau formatų, kuriuose apie tai diskutuojama, investicijos į šią sritį auga. Tačiau trumpuoju laikotarpiu, kol šios technologijos atpigs, tai sukels nemažai iššūkių, kadangi transformacija iš taršaus į netaršų verslą yra labai brangi ir už tai turėsime susimokėti visi ir, labai tikėtina, kad tai gali mažinti vartojimą.

KOKIUS NAMŲ DARBUS ĮMONĖMS REIKĖTŲ ATLIKTI?

Greičiausias pokytis, kuris jau dabar pasiekia mus, yra susijęs su senėjančia visuomene. Jau dabar daugelis įmonių susiduria su darbuotojų trūkumo problema, o ateityje tai tik augs. Todėl įmonės turi ieškoti sprendimų, kaip atlikti darbus su mažiau žmonių arba ieškoti opcijų, kaip atsivežti darbuotojų iš trečiųjų šalių.

Investicijos į technologijas – tai vėlgi vienas svarbiausių proaktyvios įmonėms tikslų. Verslai, kurie investuoja į technologinius sprendimus, ilgainiui galės veiklą vykdyti efektyviau, kadangi reikės vis mažiau žmogiškojo kapitalo.

Šiuo metu reikėtų atsargiau žiūrėti į ilgalaikes partnerystes, ypatingai su šalimis, kurios formuoja naujus blokus, nes ilguoju laikotarpiu tai gali tapti rizikinga. Taip pat svarbu peržiūrėti, kaip naujai besiformuojančios konjunktūros paveiks jūsų parduodamus arba gaminamus produktus. Pastebėjus, kad galite prarasti konkurencingumą tam tikrose rinkose, reikėtų ieškoti naujų galimybių.

Nauja geopolitinė tikrovė turės keisti ir Lietuvos pramonės įmones. Jeigu anksčiau nemaža dalis Lietuvos įmonių verslo buvo pastatyta ant gamybos  importuojant pigesnes žaliavas iš Rusijos, Baltarusijos ir kitų CIS šalių, tai šiuo metu, galimai, teks ieškoti naujų veiklos modelių.

Apibendrinant galima pasakyti, kad ateityje pokyčių bus nemažai. Keisis logistines grandinės, bus atrastos naujos rinkos, suaktyvės naujų tiekėjų paieška. Todėl labai svarbu susirasti logistikos partnerį, kuris pokyčių laikotarpiu gali jums pateikti tinkamiausią logistikos sprendimą. Jeigu Jūs šiuo metu keičiate tiekimo grandines, kviečiame išbandyti mūsų paslaugas. Tai padaryti galite paspaudę nuorodą žemiau ir užpildę formą.

Susisiekti su mūsų pardavimo komanda.

Susisiekime šiandien!