Keičiasi tiekimo grandinės. Ar ruošiatės?

Apie besikeičiančias tiekimo grandines ir rizikas, kurias tenka suvaldyti, pastaruoju metu kalbame daug, nes tai, mūsų manymu, yra labai svarbu. Jei ieškote būdų, kaip derinti savo logistines operacijas ir praleidote mūsų straipsnius šia tema, apie tai pasiskaityti galite čia, čia ir čia. Šiame straipsnyje detaliau paanalizuosime globalizacijos procesus ir jos transformaciją, taip pat pasidalinsime patarimais, kaip Lietuvoje veikiantys verslai galėtų lengviau prisitaikyti prie šios situacijos.

Globalizacija traukiasi ar transformuojasi?

Pastaruoju metu apie globalizaciją ir jos ateitį kalbama labai plačiai. Vieni globalizaciją peikia, kiti giria. Sutinkame, kad dabartinė tvarka tikrai nėra ideali, tačiau jos dėka per keturis dešimtmečius vykę procesai prisidėjo prie skurdo mažinimo pasaulyje, prie technologijų plėtros ir daugelio kitų teigiamų pokyčių .

Kas vyksta globalioje prekyboje?

Šiuo metu dėl įvairių geopolitinių situacijų ima atrodyti, kad pasaulis ir vėl  užsidaro. Vis garsiau kalbama apie gamybos artinimą prie namų rinkų (angl. Nearshoring) ir tai iš tikrųjų jau vyksta. Šiuo metu Rytų Europoje (Rumunijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Čekijoje) kuriami nauji gamybiniai pajėgumai. Informacijoje apie tarptautinę prekybą, vis dažniau išgirstame vartojant naują sąvoką – prekyba su politiškai draugiškomis šalimis (angl. Friendshoring). Dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą su šia šalimi nutraukė ryšius didžioji dalis „Fortune 500” kompanijų. Prieš karą Rusijoje veikė 216 įmonių, šiuo metu –  vos 36, iš kurių didžioji dalis jų yra Kinijos.

Kad vyksta įvairūs pokyčiai, galime patvirtinti ir mes. Tai jaučiame ir savo veikloje, kadangi logistikos įmonės bet kokius naujus procesus patiria greičiausiai.

Ar vykstančius pokyčius galime traktuoti kaip globalizacijos griūtį?

Nors ir galėtų susidaryti įspūdis, kad globalizacija griūva, tačiau pasaulis yra daug sudėtingesnis. Norime to ar ne, visgi pastaruosius metus ekonomika buvo sparčiai susaistyta įvairiais prekybiniais ryšiais, kurių taip greitai pakeisti neįmanoma, o kai kuriais atvejais išvis nėra jokių galimybių. Imkime, kad ir kviečių eksportą. Per visą pasaulį yra vos dvylika didelių grūdus eksportuojančių šalių, tarp kurių didžiausios – Kanada, Jungtinės Amerikos Valstijos, Australija, Ukraina, Rusija. Įdomus faktas, kad ir Lietuva įeina į šių šalių skaičių, nors mūsų eksporto dalis yra labai maža. Tuo tarpu Kinija vis dar yra didžiausia ličio baterijų, mobiliųjų technologijų, nešiojamųjų kompiuterių ir kitų išmaniųjų prietaisų eksportuotoja. Savo artimiausią konkurentę Meksiką Kinija eksporto apimtimis lenkia daugiau nei devynis kartus. Taip pat svarbu nepamiršti, kad yra šalių, kurios valdo tam tikrus reikšmingus naudinguosius išteklius, kurių kitose pasaulio vietose nėra. Todėl visiškai atsisakyti prekybos su tam tikromis valstybėmis šiuo metu nėra įmanoma.

Tai patvirtina ir statistiniai duomenys. Tinkamas pavyzdys – Jungtinės Amerikos Valstijos, nors nuo 2018 metų jų importuojamų įvairių gatavų gaminių kiekis iš Kinijos yra sumažėjęs, tačiau atskirų komponentų importas liko toks pats. Ta pati situacija ir su kitomis šalimis, tokiomis kaip Japonija, Pietų Korėja, Vokietija ir kitos.

Kaip matote, pokyčiai tikrai vyksta, tačiau to tikrai negalime traktuoti kaip globalizacijos griūtį. Šiuo metu vyksta globalizacijos transformacija, kuomet šalys ieško būdų, kaip diversifikuoti rinkas, tiekėjus, formuoja naujas partnerystes. Tai sąlygoja kintančius prekybos srautus. Pavyzdžiui, Europos ir Rusijos importas sumažėjo daugiau nei aštuoniais kartais, tačiau augo importas iš JAV ir Kinijos. Europos eksportas į Rusiją sumažėjo tris kartus, tačiau augo eksportas į Jungtinę Karalystę ir JAV.

Ką Lietuvoje veikiančios įmonės galėtų padaryti, siekdamos lengviau įveikti šiuos pokyčius?

Suprantame, kad daugeliui Lietuvoje veikiančių įmonių visi šiuo metu vykstantys procesai atneša labai daug streso. Visgi per tuos keturiasdešimt patiriamos globalizacijos metų mes jau buvome atradę savo vietą prekybos ir vertės grandinėse, dabar, deja, ir vėl tenka ieškoti vietos po saule. Nors vienų įmonių šie pokyčiai visai nepaveikė, kitos juos pajuto stipriau, tačiau suprantama, kad vykstantys procesai turi ir turės grandininę reakciją ateityje. Žemiau pasidalinsime keletu patarimų, kurie gali padėti priimant sprendimus.

Ugdykite geopolitinius vadovų įgūdžius

Jeigu jūsų kompanija vykdo tarptautinę prekybą, prie įprastų vadovų žinių, tokių, kaip komandos formavimas, lyderystė, turi atsirasti ir geopolitinis išprusimas. Šiame labai poliarizuotame pasaulyje nepaisyti geopolitinių ryšių neįmanoma, galima greitai pridaryti klaidų, kurios brangiai kainuoja, o kartais kyla rizika net ir prarasti verslą. Kuriant tiekimo grandines, ieškant naujų rinkų, visuomet svarbu būsimą veiklą įsivertinti per geopolitinę prizmę ir net gebėti išsiaiškinti, ar šiuo metu esanti palanki situacija negali pasikeisti ateityje.

Pokyčių įgyvendinimo greičio didinimas

Gebėjimas greitai reaguoti ir įgyvendinti pokyčius organizacijoje visais laikais buvo ypač svarbus. Tačiau šiuo metu, kai pokyčiai vyksta nenumaldomu greičiu, šis gebėjimas tampa vienu svarbiausių. Kurdami strategijas, planuodami procedūras, visuomet galvokite, kaip greitai galėsite jas pakeisti ir kokie bus šių pokyčių kaštai. Tuo pat metu skirkite ypatingą dėmesį savo komandoms, ugdykite įgūdžius, kurie reikalingi sėkmingam pokyčių įgyvendinimui (atsparumas stresui, gebėjimas greitai persiorientuoti, gebėjimas dirbti su dideliu kiekiu informacijos, technologinių įrankių išnaudojimo galimybės ir kt.).

Diversifikacijos didinimas

Atliki tiekimo grandinių vadovų tyrimai rodo, kad tiekėjų ir pardavimo rinkų diversifikacija užima svarbiausią vietą vadovų darbotvarkėje. Ši tendencija taip pat aktuali ir mūsų sektoriuje veikiančioms įmonėms. Tiekimo grandinių ekspertai teigia, kad diversifikacijai turi būti skiriamas ypatingas dėmesys, nepaisant to, kad tai didina savikainą ir todėl uždirbamos mažesnės maržos.

Ieškokite būdų, kaip patekti į kitas rinkas

Kompanijoms, kurios siekia augti sparčiau ir uždirbti didesnes maržas, modeliuojant ateities pardavimo strategijas, svarbu įsivertinti ir kitas rinkas, kurios daugeliui galėtų pasirodyti egzotiškos. Prognozuojama, kad ateityje vis daugiau galimybių atsiras Afrikoje, Azijoje, daugiau apie greičiausiai augančius regionus galite rasti čia.

Apibendrindami norime akcentuoti, kad nors globalizacijos procesai ir keičiasi, tačiau tikrai negalima daryti išvados, jog artimiausiu metu jie taps nereikšmingi. Šiandieninė situacija sukuria iššūkių, tačiau kartu teikia ir naujų galimybių Lietuvoje veikiančioms įmonėms. Jeigu šiuo metu ieškote naujų rinkų savo prekėms arba atnaujinate tiekimo rinkas ir ieškote profesionalaus logistikos partnerio, kviečiame susisiekti su mumis. Esame vena seniausiai rinkoje veikiančių ekspedicinių įmonių, todėl galite būti tikri, kad rasime jums tinkantį sprendimą. Susiekti su mumis galite paspaudę nuorodą žemiau ir užpildę kontaktų formą.

Susisiekti su ‚Gelna“ pardavimų komanda.

, , ,

Susisiekime šiandien!